Farel College

Afronding U-Talent

10 maart 2022

Wij zijn trots op zes leerlingen uit vwo 6 die met succes het U-Talent Academy programma hebben afgesloten. U-Talent is een programma voor vwo-leerlingen die meer kennis willen opdoen rondom de bètavakken. Ruim 1,5 jaar gingen ze deze extra uitdagingen aan op de Universiteit Utrecht en, vanwege corona, ook digitaal. Zij hebben geluisterd, gelezen, samengewerkt, geleerd en onderzocht. Het eindresultaat zijn prachtige profielwerkstukken. Hieronder laten wij de leerlingen zelf aan het woord:

Wij schreven ons profielwerkstuk bij U-talent in de vorm van een thesis-artikel. Onder begeleiding van een wetenschapper van de universiteit Utrecht, schreven wij onze thesis. Het was een enorm gave mogelijkheid om de apparatuur in de laboratoria van de wetenschapper te kunnen gebruiken. Wij hebben in drie groepjes verschillende onderzoeken gedaan, waarover we hier zullen vertellen. Toevallig hebben alle drie de groepjes kanker onderzocht, maar andere groepjes bij U-Talent hebben bijvoorbeeld ook natuurkundige of scheikundige onderwerpen onderzocht zoals het Higgsboson.

Wij, Adela Tanasescu, Oebele Stoker en Daniël Kievit, onderzochten in onze thesis een nieuwe behandelmethode die gebruik maakt van Antibody-Drug Conjugates, ADCs. Kanker is wereldwijd één van de belangrijkste doodsoorzaken. Lange tijd werd chemotherapie beschouwd als de beste optie voor de behandeling van kanker, maar iedereen kent de ernstige bijwerkingen wel. Door het gebruik van antilichamen gekoppeld aan een medicijn, richten ze zich specifiek op kankercellen. Een ander interessant concept dat wordt onderzocht is het gebruik maken van de suikers op onze cellen om ADCs te verbeteren. In onze thesis gaven we antwoord op de vraag of dit de toekomst is van kankerbehandeling.

Ik, Pepijn Meijer heb samen met twee leerlingen van een andere school ook een oplossing voor kanker gezocht. Hierbij heb ik gekeken naar het remmen van celdeling. Ik heb vooral gekeken naar twee stoffen die belangrijk zijn in celdeling: YAP-1 en TEAD. Celdeling kan pas gebeuren, wanneer deze stoffen met elkaar binden. Er zijn dus twee compounds ontwikkeld om deze binding te stoppen. Wij onderzochten hoe effectief deze stoffen zijn in het remmen van celdeling, door immunofluorescentie en RTqPCR toe te passen. Bij de eerste optie kijk je naar de cellen door bepaalde stoffen toe te voegen en kan je bijvoorbeeld de celkern goed zien in een speciale microscoop. En met RTqPCR krijg je goeie gegevens van hoeveel cellen er in de celcyclus zitten.

Wij, Femke Huis in ’t Veld en Marit Klein Meulekamp, onderzochten de ruimtelijke structuur van de fibrous corona. Dit is een onderdeel van een chromosoom dat ervoor zorgt dat de chromosomen eerlijk verdeeld kunnen worden over twee dochtercellen door andere eiwitten tijdens de celdeling. We weten namelijk dat dit proces bij onder andere kanker niet goed verloopt. Wij onderzochten dit eiwitcomplex in een gezonde cel, waardoor we deze in de toekomst kunnen gaan vergelijken met bijvoorbeeld een kankercel. Als we eenmaal weten waarin het verschil tussen deze cellen zit, zal de oplossing van een goed werkend kankermedicijn weer een stapje dichterbij komen. Helaas konden we vanwege corona niet zelf het onderzoek uitvoeren, maar we zijn wel naar het Hubrecht geweest voor een rondleiding. Door U-talent konden we wel precies onderzoek doen, doordat in het onderzoek gebruikt is gemaakt van super resolutie lichtmicroscopie. Dit is niet mogelijk op het Farel College. Daarnaast droegen we door deze thesis ook bij aan kankeronderzoek, wat natuurlijk super vet is. Al met al was het een super interessant onderzoek en hebben we veel nieuwe aspecten geleerd over de wetenschappelijke wereld. 

Nieuws

4 november 2022

Portfoliogesprekken

De eerste ronde van de portfoliogesprekken wordt gehouden op woensdag 21 en donderdag 22 december 2022. Net als in voorgaande jaren krijgen ouders/verzorgers de gelegenheid om zich voor een geschikt moment in te schrijven via Doodle. Mentoren zetten op maandag 21 november 2022 de Doodle uit via de e-mailadressen van de mentorleerlingen. Ouders met meer […]

Lees meer...

Informatie-avond 29 november

4 oktober 2022

Farel Festivalparade op 13 oktober

Ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van onze school vindt op donderdag 13 oktober de Farel Festivalparade plaats. Op deze dag hebben leerlingen het eerste en tweede uur les. Daarna barst het feest aan de Paladijnenweg los! Vanaf 11.00 uur is er in school, op het schoolplein en op het sportveld van alles te doen. […]

Lees meer...

30 augustus 2022

Schoolfotograaf

Op woensdag 14 september 2022 komt de schoolfotograaf. Het is vanwege AVG-regelgeving belangrijk dat in Magister aangevinkt is dat een leerling op de klassenfoto mag worden gezet! Zonder deze toestemming mag de leerling helaas niet op de klassenfoto. Wil en mag een leerling wel op de foto? Log dan in op Magister om de AVG-toestemming […]

Lees meer...

Ouderavonden

19 augustus 2022

Start schooljaar 2022-2023

Dinsdag 23 augustus start voor onze leerlingen het nieuwe schooljaar. Zij worden op deze dag verwacht op school om: 09.30 uur: brugklas 10.00 uur: vwo 2 en 3 10.45 uur: havo 2 en 3 11.30 uur: mavo 2 en 3 12.15 uur: mavo 4 13.00 uur: havo 4 13.45 uur: havo 5 14.30 uur: vwo […]

Lees meer...

29 juni 2022

Excellent worden was een kunst, excellent blijven heel bijzonder

De havo-afdeling van het Farel College in Amersfoort heeft opnieuw het predicaat Excellent ontvangen. Deze erkenning werd op maandag 27 juni verstrekt tijdens een bijeenkomst in de aula van school door een vertegenwoordiger van de jury Excellente Scholen. Ook wethouder Fatma Koşer Kaya van de gemeente Amersfoort was hierbij aanwezig. Beoordeling en waardering onderwijs Op […]

Lees meer...

Examenuitslag eerste tijdvak

7 juni 2022

Overstap naar Microsoft Office 365

In het weekend van 25 en 26 juni stapt het Farel College over op Microsoft Office 365. Wanneer op vrijdag 24 juni na 17.00 uur een e-mail gestuurd wordt, kan het zijn dat dit bericht in ‘het niets’ verdwijnt. De overstap is technisch geregeld, alleen duurt het enige tijd voordat dit wereldwijd op allerlei servers […]

Lees meer...

Inleveren schoolboeken